Топ пет от отглеждането на грозде Градски новини

Wiki Article

Основното, което трябва да се има предвид, е постепенното изрязване на старите рамена и заместването им с нови по разгледаните способи.

Когато искаме да обработваме лозето с машини и имаме тази възможност, трябва да знаем с каква техника да се снабдим, така че тя да бъде ефикасна и не много скъпа.

Зрелият летораст, развит от горното око на чепа, се отрязва с част от стария чеп, а долният се реже на нов чеп с две очи. Раните се правят само от вътрешната страна на рамената. За ориентир горното око на новия чеп трябва да бъде обърнато към центъра на лозата.

Поддръжката на възприетата формировка се състои в ежегодното премахване на излишните зрели леторасти или на части от тях, както и на повредените многогодишни части на лозата; оставяне на необходимия брой плодни звена за съответното натоварване с плодни очи, съобразно биологията на сорта, растежната сила и здравното състояние на лозите с оглед получаване на оптимален по количество и качество добив грозде.

Установено е, че това намалява риска от ерозия на почвата и улеснява работата на агрегатите при работа по хоризонталите.

Новия съд се пълни до горе. В случай, че се образува празнина, която няма как да се запълни с друго вино се изгаря сярна лентичка. След всяка консумация на вино от бурето се изгаря по една сярна лентичка.

За да предотвратим тези усложнения, течността от съда, в който е протекла бурната ферментация се източва, като се налива се в чиста бъчва, предварително опушена със сяра.

Подобна обработка е много полезна и се препоръчва при сухи и тежки сбити почви.

Профилираните поцинковани лозарски колове, както и предварително напрегнатите от бетон, се смятат за едни от най-дълготрайните. Цената им е значително по-висока лозя от тази на дървените, но по-дългият период на използване ги прави по-изгоден вариант в дългосрочен план.

От голямо значение е чистотата и остротата на използваното от нас ножче – да го дезинфекцираме преди работа и да наточим остриетата.

Начало » Статии » Обработка на почвата и методи за борба с плевелите в лозята

Там където опасността от измръзване през зимата е голяма, лозите се отглеждат приземно и през есента след листопада се загрибват.

Лозарството има тесни връзки с физиологията на растенията, ботаниката, генетиката, биохимията, почвознанието, агрохимията и други.

Само по този начин ще бъде възможно да се получат лози с голям брой плодни летораси, които не са прекалено сгъстени.

Report this wiki page